Направете сами водопровод от полипропиленови тръби!
Направете сами водопровод от полипропиленови тръби!

Удобното жилище, независимо дали става въпрос за апартамент, собствена вила или малка селска къща, е немислимо да си представите без течаща вода. Доставянето на студена и загрята вода отдавна е предпоставка за комфорт и уют. Собствениците на жилища се опитват да изберат най-практичния вариант за водоснабдяване.

Статистиката показва, че повечето хора предпочитат водопровода от полипропилен: дори неопитен водопроводчик може да оборудва такава система със собствените си ръце. За да сте сигурни, че резултатът от вашите усилия е безупречен, ви предлагаме да се запознаете с подробностите и технологията за монтаж на полимерна система.

Защо да изберете полипропилен?

Полипропиленовите тръби са чудесна алтернатива на традиционните стоманени части. Те не са изложени на корозия, устойчиви на агресивна среда, екологични, надеждни и издръжливи.
Популярността на PP тръбите не е случайна, тъй като материалът има много предимства:

  • Висока стабилност на агресивни среди за дълго време. В допълнение, полипропиленът не е изложен на корозия.
  • Трайност: Производителят гарантира безпроблемна работа на своите продукти в продължение на поне 50 години, което е три пъти повече от аналозите.
  • Високо поглъщане на звука: Шумът на водата, преминаваща през тръбопровода, се абсорбира напълно от материала.
  • Обща екологична безопасност полипропилен, разрешено е да се използва за подреждане на питейната вода.
  • Ниско хидравлично съпротивление: Следователно няма загуби на налягане.
  • Леко тегло, което значително улеснява монтажа, ремонта и транспортирането на части.
  • Лесна инсталация: Това се дължи на широка гама от компоненти, удобството за рязане и монтаж на части.

Поради техническите качества PP тръбите могат да се използват както при изграждането на нови водопроводни мрежи, така и при свързването на нови разклонения към съществуващи метални вериги.

За свързването на части и тръбите се използва запояване, което се извършва с помощта на специален поялник.

За рязане на елементи е препоръчително да използвате специални ножици.

Характеристики на асортимента от полипропиленови тръби

Полипропиленът е вид пластмаса, получена чрез напукване на петролни продукти и нефтени газове. Основата му е пропиленовият газ. Под високо налягане с присъствието на катализатор се провежда реакцията на полимеризация, в резултат на което се получава полипропилен. Впоследствие от него се произвеждат тръби. За водоснабдяване се произвеждат две разновидности на такива продукти: еднослойна и многослойна.

Първият вариант е предназначен главно за различни видове тръбопроводи, през които се транспортира студена вода. Многослойни или подсилени части се използват за оборудването на магистралите за гореща вода, те се използват и за монтаж на отоплителни системи. Основната им разлика е наличието на няколко слоя полипропилен, между които е положен подсилващ материал.

Тя може да бъде алуминиево фолио, полиетилен или фибростъкло. Детайлите се различават по дебелината на армиращия слой и основата.

Какво означава маркировката на полипропиленовите тръби:

  • PN16: Универсални продукти, които могат да се използват за изграждане на водопроводи със студена и топла вода. Температурата на течността обаче не трябва да надвишава + 60º С.
  • PN20, Тръби, осигуряващи нормално транспортиране на флуид tº + 80ºС. По аналогия с предишния възглед той е сред универсалните.

Според маркировката на тръбите се определя налягането, на което PP тръбите могат да устоят при движение на вода през тях.
Например тръбите PN 20 при 20 Bar.

Производството на полипропиленови тръби е стандартизирано, така че те се предлагат в определени размери.

Подсилените многослойни тръби могат да издържат на по-високи температури и налягания. Подсилващият слой може да бъде алуминий, както е показано, или фибростъкло

Първото нещо, на което трябва да обърнете внимание, е вътрешният и външният диаметър. Те могат да бъдат маркирани в инчове или в познати милиметри. Диаметрите определят избора на размерите на армировката, която ще се използва за присъединяване на частите на тръбопровода.

Външният диаметър на продукта варира от 16 до 500 мм. Дължината на тръбите може да бъде от 2 до 5 м, което е напълно достатъчно за подреждането на вътрешнофирмено водоснабдяване. Освен това, продуктите са лесни за обработка.

Фитинги за тръби от полипропилен

За монтаж водопровод от PPR тръби се използват различни фитинги. Детайлите варират по форма, размер и предназначение. Ето и най-често срещаните видове такива елементи.
Диаметрите на PP тръбите трябва да се вземат предвид при избора на фитинги за монтаж на тръбопроводи.

За тръби, изработени от полипропилен, се произвеждат голям брой компоненти. Когато ги купувате е важно да изберете части от същия производител като тръбите.

Муфи: Най-простото свързващо парче. Формата наподобява малка цев, чийто вътрешен диаметър на отвора точно съответства на напречното сечение на свързаните тръби. Елементът е предназначен за свързване на две парчета тръба.

Редукция: Тези части са проектирани за свързване на тръби с различен диаметър. Външно те са много подобни на съединители, но основната им разлика е, че вътрешният диаметър на двата противоположни края на елемента е различен.

Преходи: се избират според диаметъра на свързаните тръби и се предлагат в различни размери. Предлагат се части с вътрешна или външна резба за преход към резбови връзки.

Колена и Дъги: Както знаете полипропиленови тръби не могат да се огъват. Следователно, за да завърши необходимите завои по време на монтажа, производителят произвежда специални фитинги, огънати под ъгъл от 90 ° и 45 °.

Колената могат да завършват с отвори за тръби или да имат резби, както вътрешни, така и външни. Например такива части се използват за монтиране на смесителя. Освен това те могат да бъдат двойни или единични.

 

Полипропиленовият спирателен кран се монтира във водоснабдителната система чрез запояване.

Кръстове и тройници. Това е името на елементите, предназначени за свързване на три или четири тръби едновременно, което често е необходимо за инсталиране на водоснабдителна система. Предлага се в голямо разнообразие от варианти: с различен диаметър на отворите.

Прехвърлящи дъги: Те се наричат ​​специално оформени завои, които се използват, за да кръжат тръбата около малка пречка. Желателно е разстоянието от тръбопровода до стената да е минимално. Прехвърлящатя дъга е заварена в пролуката във водопроводната секция, така че тръбните участъци, разположени преди и след него, са прави.

В допълнение към тези компоненти се предлагат и други елементи. Сред тях са тапи, използвани за блокиране на ненужни трасета за водоснабдяване.

За фиксиране на тръбите към стената се използват специални скоби, които се избират според диаметъра на частта. Те могат да бъдат единични или двойни. Експертите съветват да изберете тръби и аксесоари от същия производител. Така ще има по-малко проблеми по време на инсталирането и системата ще се окаже по-добра.

За ПП тръби с всякакви размери се произвежда широк асортимент от фитинги, които позволяват монтирането на пластмасова верига с бързи темпове и, ако е необходимо, свързват я с метални трасета.

Начална фаза: откъде да започнем?

На първо място, трябва да съставите компетентен проект на бъдещата система. Под това се разбира мащабиран схематичен план на тръбопровод, върху който се прилагат всички конструктивни характеристики и се посочват потребителите.

За това е необходимо да се извършат точни измервания, според които впоследствие се изгражда строителен чертеж. След завършването му се изгражда схема на тръбопровода.

За разпределението на водопроводи можете да изберете една от две опции: тройник или колектор.

При създаване на проекти се разглеждат различни варианти за поставяне на водопровод и се избира оптималният. Освен това в процеса на проектиране трябва да се вземат предвид няколко фактора. Първият е видът на окабеляването.

Може да бъде тройник или колектор. В първия случай водните точки са свързани последователно, една след друга. От една страна, това е добре, защото изисква минимален брой тръби и следователно ниски разходи.

Въпреки това налягането в консумиращите вода устройства ще бъде различно. Колкото по-далече от началото на тръбопровода, толкова по-ниско е налягането. Това е изключително неудобно и в случай на голям брой точки на теглене, това е неприемливо.

Колекторното окабеляване предполага наличието на специална разпределителна единица, която разделя потоците на вода и насочва отделен клон към всеки потребител.

За сглобяване на колектора на тръбопровода от PP продукти можете да използвате готов разпределителен блок или сами да сглобите колектора с помощта на свързващи части.

В този случай практически няма загуба на налягане в системата, всички устройства работят с едно и също водно налягане. Основният недостатък на колекторното окабеляване е голямото потребление на тръби и, следователно, по-високата цена на цялата структура.

Вторият важен момент е инсталирането на тръбопровода. Можете да направите това с отворен или скрит метод.

Откритият метод на полагане предполага, че тръбите са фиксирани над стената.

В допълнение, експертите препоръчват при проектирането на тръбопровод да се намали максимално дължината му. Броят на завоите и ставите трябва да бъде минимален. Това е така, защото именно в тези области рискът от изтичане е най-вероятен.

Завъртането на тръбата под прав ъгъл намалява налягането в линията, това също трябва да се вземе предвид. Според готовата схема се изчислява необходимото количество материали за полагане на водоснабдяването.

Как да свържете полипропиленови тръби?

Запояване се използва за свързване на тръбни сегменти, изработени от полипропилен. Извършва се с помощта на специален поялник. Използването на такова устройство не е трудно. Всеки, дори и най-неопитният водопроводчик, може да научи това много бързо.

Процесът запояване на полипропиленови тръбиизглежда по следния начин. Първо трябва да подготвите частите, които ще бъдат запоени. За да направите това, на стената са отбелязани секции за закрепване на тръби.

След това с помощта на нивото се проверява правилната маркировка, след това на стената се инсталират така наречените скоби или монтажни опори. След това трябва да измерите парчетата тръба, които трябва да бъдат свързани, и след това да ги изрежете с резачка или специални ножици.

Сега можете да започнете запояване. Първо трябва да изберете накрайник за поялник. Включени в устройството са няколко от тези елементи.

Те се различават по диаметъра на работната повърхност. Дюзата е избрана в съответствие с напречното сечение на тръбата и фитинга. Частта се поставя на мястото си и поялникът се включва. На корпуса на устройството винаги има терморегулатор, с който можете да контролирате нагряването на дюзите.

За работа с полипропилен се препоръчва да изберете диапазон от 250-270ºС.

Фитинга и тръбата се поставят върху съответните нагрети накрайника на поялника и се загряват за около 5-10 секунди. Зависи от диаметъра на елементите. Колкото е по-голям, толкова по-дълго е времето за загряване.

След като детайлите се затоплят, те се отстраняват от дюзите и веднага се притискат един към друг. В този случай е невъзможно да се направи усукващо движение. Елементите не се въртят, а натискат един срещу друг.

В това положение те се задържат около половин минута. През това време пластмасата ще има време да се втвърди и можете да махнете ръцете си. След пълното охлаждане на полипропилена се образува силна монолитна връзка на два възела.

Знак за качествена работа е равномерният ръб, който се вижда около цялата обиколка на тръбата.

Частите се нагряват до желаната температура върху върховете на поялника, след което са плътно притиснати една към друга

При нагряване на част се образува яка. Ако е равномерна, тогава загряването е нормално. При неравномерно загряване на частите височината на фланеца ще бъде различна. Там, където е най-малко, впоследствие има вероятност за теч.

Важен момент е качеството на накрайниците за поялника. Те са покрити с тефлон, така че пластмасата да не залепва върху тях. В процеса тефлоновият слой става по-тънък и дори изчезва.

Специалистите силно обезсърчават използването на дюзи, частично покрити с незалепващо покритие. Това се дължи на факта, че при нагряване пластмасата задължително ще се придържа към онези части на дюзите, които не са покрити с тефлон.

Това не означава, че частта не може да бъде извадена от дюзата. Той ще бъде премахнат перфектно, но връзката ще бъде с лошо качество. Много е вероятно там, където елементът, прилепен към дюзата, впоследствие ще се появи теч.

Общи характеристики на монтажа

За начинаещ водопроводчик може да изглежда, че процесът на инсталиране на полипропиленов тръбопровод е сложен, но не е така. Преди работа ще е необходимо да се подготвят всички необходими материали. Техният вид и количество лесно се определя от предварително съставен дизайн на конструкцията.

Ако такава работа се извършва за първи път и опитът за заваряване е все още много малък, трябва да закупите всичко в допълнителни количества, в случай на евентуални повреди.

Монтажът на водоснабдяването трябва да започне не от неговото начало, както може да изглежда, а от точките на източване. Закрепването към водоемните устройства се извършва с помощта на адаптери с подходящ размер с резбова връзка.

Преди всяко водопроводно приспособление силно се препоръчва да се инсталира спирателен кран, което ще ви позволи бързо да изключите водоснабдяването, ако е необходимо.

От потребителя трасето отива до колектора или до следващия пункт за вземане. Зависи от вида на окабеляването. Във всеки случай тръбата е положена така, че да може да се ремонтира без проблеми. За да направите това, тя е фиксирана така, че разстоянието между стената и частта да е най-малко 20 мм.

Фиксиращите скоби се поставят на разстояние не по-голямо от 1,5 м една от друга, както и на всеки ъглов възел и завой.

Важно е да се опитате да намалите броя на тръбите, преминаващи през прегради или стени. Всеки от тези проходи трябва да бъде с изолация, в която са положени тръбите.

Ако в системата има отводнителни кранове, тръбите трябва да бъдат положени с лек наклон в тяхната посока. Всички разводки и ъгли се извършват само с помощта на специални фитинги.

Свързването към колектора се осъществява само чрез спирателни кранове, така че е възможно лесно да изключите разклонението, ако е необходимо

Трябва да се помни, че преди да се свържете към изхода на колектора, е необходимо да поставите спирателни кранове възможно най-близо до него.

Всеки клон на водоснабдяването е свързан към "своя" изход на колектора. Това важи както за тръбопроводите за студено, така и за тръбопроводите за гореща вода.

Ако броят на изходите на гребена на колектора е повече от необходимия, излишъкът може да бъде отрязан. След това към отворената част се заварява тапа. В случай, че няма достатъчно изходи, можете допълнително да заварите квадратно съединение.

Най-добре е това да е вече с прехода към желания диаметър в работата. Ако желаете, можете да направите домашен колектор с желания брой изходи, като го заварите от няколко фитинга.

На последния етап от монтажа на пластмасови водопроводи, клоните, подготвени и свързани с колекторите, се сглобяват в една система. Помислете за типична версия на този дизайн. Началото му пада върху участъка от връзката към централизираната магистрала.

Ако става въпрос за автономна система, тогава неговото начало ще се счита за мястото на свързване към кладенеца, кладенеца или друг водоизточник. В първия случай водомерите се инсталират веднага след секцията за поставяне.

Ако водоснабдяването е свързано с частна къща, тогава част от него ще бъде положена по протежение на улицата. Това е така нареченият външен участък на магистралата.

В райони със студен климат външното водоснабдяване се полага в изкоп, дълбочината на който надвишава нивото на замръзване на почвата. В същото време все още е желателно да изолирате багажника, така че водата в него да не замръзва при най-тежките настинки.

Водомерите трябва да се монтират на водопровод, свързан към централизирана магистрала. С тяхна помощ се записва консумацията на вода.

Системата се довежда до къщата, тя се поставя в сградата и след това се извършва инсталирането на вътрешното пластмасово водоснабдяване. На мястото, където тръбата е въведена в къщата или апартамента, трябва да се монтира груб филтър.

Това ще бъде напълно достатъчно, за да се отървете от най-големите частици от замърсяването, присъстващи във водата. Освен това, преди всяко домакинство и водопровод, е желателно да инсталирате повече филтри.

В кухнята обикновено се инсталира почистващо оборудване, подходящо за специфични условия, като например за получаване на питейна вода.

Ако се планира организиране на отопление на водата, тогава след грубия филтър трябва да се монтира тройник. Той ще раздели входящия поток на вода на два потока. Първият ще е студен, вторият - горещ.

Характеристиките на новото водоснабдяване зависят от качеството на запояване на полипропиленовите тръби. Не трябва да има прегряване тръбите или на частите. Вътрешното сечение на частите ще е намалено, а външно е напълно невидимо.
Опасно е и недостатъчно нагряване на елементите.

Връзката ще изглежда абсолютно нормална, но ще бъде изключително ненадеждна и ще протече бързо. За да предотвратите това, важно е винаги да обръщате внимание на температурата на поялника и да отстранявате нагретите части само когато контролната лампа изгасне.

Водопровод от полипропиленови тръби е отлична алтернатива на традиционната метална система. Много предимства правят използването му много привлекателно за собствениците на жилища, а относителната лекота на инсталиране ви позволява да се справите с инсталирането на такава система дори и за не най-опитния домашен майстор.

Съветите на професионалистите обаче не трябва да се пренебрегват. Тогава новото водоснабдяване ще ви зарадва с дълга и непрекъсната работа.

Надяваме се да сме Ви били полезни!

С уважение от екипа на фирма Рубин 2001 ЕООД

Добавен на: Mar 11, 2025
Добавен в: Блог
Автор: b Blagoev