Всеки, който се нуждае от нова отоплителна система в наши дни, трябва да помисли два пъти. Изкопаемите горива са скъпи, опасни и неподходящи за бъдещето, дори от съображения за опазване на климата. Какво ще кажете за термопомпа? Те вече са стандартни в новите сгради, а новото поколение помпи е подходящо и за много съществуващи сгради. Събрахме важни аспекти за вас.
Как работят термопомпите
Термопомпите процъфтяват. Миналата година продажбите са нараснали с 28%, според Европейска асоциация за термопомпи..
До 2018 г. около 1 милион термопомпи са били инсталирани в Германия, според проучване на Prognos, Öko-Institut и Wuppertal Institute, този брой се очаква да нарасне до около 6 милиона до 2030 г. Повече от половината от всички нови сгради използват този вид отопление. Термопомпите също са опция за по-стари имоти.
Как действа?
Термопомпите използват топлина от околната среда: от земята, подземните води или външния въздух. Течна среда за съхранение (хладилен агент) абсорбира топлината от околната среда и я освобождава обратно към отоплителната вода, която трябва да се нагрее. Хладилният агент се компресира във веригата и когато топлината се освободи, средата отново се разширява. Принципът е същият като при хладилника, само наобратно.
Ако в даден момент в къщата е необходима повече топлина, отколкото термопомпата може да достави, тогава електрически нагревателен елемент обикновено загрява водата в термопомпата. Той трябва да бъде проектиран така, че нагревателният елемент да се включва възможно най-рядко или в идеалния случай изобщо да не се включва. Защото: Това е по-малко ефективно от нормалното отопление с термопомпа и значително увеличава разходите за отопление, предупреждават експертите.
Благоприятен ли е за климата?
Доколко една термопомпа е щадяща климата зависи от конкретната система, тъй като термопомпите изискват сравнително голямо количество електроенергия, за да работят. Термопомпата работи ефективно, когато генерира възможно най-много топлина, използвайки възможно най-малко електричество. Много благоприятно за климата е, ако комбинацията със слънчева топлинна система намалява консумацията на електроенергия и повишава ефективността на термопомпата. В допълнение, естествено има разлика във въглеродния отпечатък дали използваното електричество идва от електроцентрали, работещи с въглища, е сертифицирано зелено електричество или дали собствената фотоволтаична система на сградата доставя електричество за термопомпата - това също намалява разходите за отопление. Без значение кой източник на енергия се използва, термопомпата винаги е по-щадяща климата от конвенционалните отоплителни системи, използващи изкопаеми горива.
Изисквания: съществуващи сгради
За да си струва една термопомпа от гледна точка на закупуване и експлоатация в по-стара сграда, следните изисквания са идеални:
1. Добра термична защита: например изолация и модерни прозорци
2. Големи радиатори: Подовото или стенното отопление са най-добри. Това означава, че ниските температури на отоплителната вода са достатъчни за отопление на къщата.
Сега обаче е възможно да продължите да използвате нормални радиатори, тъй като, за разлика от миналото, термопомпите сега могат да постигнат по-висока температура на потока. В допълнение, Европейки институтът наскоро установи в проучвания за използването на термопомпи в стари сгради, че сградите могат да се отопляват адекватно дори с нормални радиатори и температура на потока от 50° до 55° Целзий.
Кой източник на топлина?
Независимо дали дадена термопомпа работи с въздух, подземни води или геотермална енергия: по принцип всички видове термопомпи могат да се монтират в съществуващи сгради. Въпреки това, геотермални термопомпи или термопомпи за подпочвена вода не са възможни във всички имоти. Въздушните термопомпи, от друга страна, зависят от специфичните структурни условия в къщата. Освен това системите се различават в много отношения в зависимост от източника на топлина.
Важно!
За помпи за подпочвена вода и геотермални термопомпи се изисква разрешително от общественото право! Попитайте местните власти.
Колко ефективна е една система във всеки отделен случай зависи от много други фактори. Получете съвет от наш консултант предварително.
Когато планирате и купувате, обърнете внимание на оптималния размер, ниските емисии на шум и екологичния хладилен агент. Пропанът като хладилен агент е най-модерното и ефикасно и устойчиво решение. Целта трябва да бъде постигането на възможно най-високия годишен коефициент на ефективност (APF), който показва колко ефективно работи термопомпата. JAZ 4 означава, че термопомпата доставя средно 4 киловатчаса топлина към къщата за всеки киловатчас електроенергия. Понастоящем потребителите смятат, че термопомпата е ефективна само ако има рейтинг на сезонна ефективност най-малко 3.
Съвет: Преди да купите, направете проучване и получете няколко предложения за сравнение. Нашите консултанти ще Ви предоставят съвети относно икономическата ефективност.
Заключение
Термопомпите могат да бъдат екологична отоплителна технология. Проверете дали къщата ви е подходяща. Термопомпите са надраснали началния си етап. Те са достъпни, ефективни и мощни. Вече не е никакъв проблем да инсталирате термопомпа в съществуваща отоплителна система. Вече са възможни и по-високи температури на потока и стандартни радиатори, захранвани от термопомпа. В миналото ниските температури на потока и подовото отопление бяха съществени изисквания за използването на термопомпа – тези дни отминаха.
Надяваме се да сме Ви били полезни!
От екипа на фирма РУБИН 2001 ЕООД
Rubin2001 © Created by InterSoftPro