Вентилаторните конвектори се използват за кондициониране на местния въздух. Кондиционирането е процесът на контролиране на температурата, влажността и качеството на въздуха в затворено пространство, като например в стая, офис или автомобил. Целта на кондиционирането е да създаде комфортни условия за пребиваване и работа, като осигури подходяща температура, влажност и въздушен поток. Вентилаторните конвектори се срещат в сгради, офиси, барове, къщи, апартаменти и всякакви обществени помещения. Принцип му на действие се състои в това да климатизира въздуха в помещението, като използва друг източник на енергия посредством предаването и по вода или незамръзваща течност пропиленгликол и етиленгликол. Източниците на такава енергия са котли, камини, термопомпи и газови котли. Вентилаторните конвектори могат да се използват както за основно отоплително/охлаждащо тяло, така и за допълнително, като се свърже в комбинация с подово инсталация или с радиатори.
Вентилаторните конвектори биват няколко вида и могат да се класифицират в различни категории. Според мястото и начина на монтаж са: подови, стенни и таванни / хоризонтални и вертикални. Според начина на свързване се разделят на двутръбни и четиритръбни. Без значение според какви показатели се класифицират, принципа на действие и елементите в него са едни и същи за всички видове конвектори: външен корпус с решетка и вътрешно оборудване състоящо се от топлообменник, вентилатор, въздушен филтър и вана за събиране на конденза.
Вентилатор
Топлообменник
Начина на действие протича, като премине въздуха в помещението през топлообмненника посредством насочването му от вентилатора. След преминаването затопления или охладен въздух се насочва по въздуховодите и отново преминава в помещението. Това движение на въздуха поражда голямо движение на праховите частици и заради това е необходимо филтрите в конвектора да се почистват по често. При охлаждане, топлообменника е охладен, а въздуха който преминава през него е по-топъл и това поражда образуването на конденз по топлообменника. За неговото събиране, важна роля играе ваничката под топлообменника, която освен че го събира и го отвежда навън от тялото и помещението.
Вентилаторните конвектори могат да бъдат снабдени с един или два топлообменника. Това ги класифицира на двутръбни и четиритръбни. Когато системата е двутръбна и се състои от един топлообменник, както подсказва името, изводите на конвектора са два – един за вход и един за изход, като затоплената или охладената вода преминава по една и съща тръбопроводна система. При четиритръбните конвектори, топлообменниците са два. По единия минава затопляща течност, а по другия охладена. По този начин се обособяват два циркулационни кръга. Използването на този тип системи е препоръчително за сгради и помещения, които изискват различно предназначение.
Регулирането на отдаваната мощност на затопляне и охлаждане се регулира от количеството въздух, който преминава през топлообменника. Силата на движението на този въздух се определя от мощността на вентилатора. При по новите вентилаторни конвектори, управлението на вентилатора става интелигентно и самостоятелно от термостата, които следи за температурата в стаята и съответно за достигането на зададени градуси, вентилатора се движи с максимална мощност. След достигането на зададената температура, управлението намаля оборотите на вентилатора, с която топлоотдаването/охлаждането намалява и по този начин се поддържа постоянна температура в помещението. Другия вариант за регулиране на отдаването на конвектора е да се коригира количеството на топлоносител, който постъпва във вентилаторния конвектор.
Конвекторите, като отоплително тяло са много ефективни заради бързото си топлоотдаване, също така като предимства могат да се определят ниското им тегло, малките им размери и непретенциозността им към температура.
Надяваме се да сме Ви били полезни!
От екипа на фирма Рубин 2001 ЕООД
Rubin2001 © Created by InterSoftPro